Namacalna rzeczywistość wirtualna

Namacalna rzeczywistość wirtualna

Wirtualna rzeczywistość powoli zaczyna stawać się codziennością, i nikogo już to specjalnie nie dziwi. Odpowiednie urządzenia można kupić już do domu lub po prostu wybrać się na pokaz.

Można stanąć u stóp Himalajów i rozglądać się po otaczających nas szczytach i chociaż wiemy, że nie jesteśmy naprawdę w górach, spojrzenie w dół powoduje zawroty głowy. Zdjęcie gogli i słuchawek, sprzętu dość ciężkiego, pozwala nam na powrót wrócić do zacisznej Warszawy, gdzie odbywa się pokaz sprzętu z zakresu VR, czyli rzeczywistości wirtualnej.

 

Nie tylko Himalaje

Rzeczywistość wirtualna nie musi być tylko zabawką do oglądania gór. Dobrym przykładem wykorzystywania tej technologii jest rynek nieruchomości, gdzie specjaliści są w stanie sfilmować pomieszczenia i następnie zaprezentować je potencjalnemu klientowi na drugim końcu świata poprzez gogle VR. Klient jest w stanie przejść się po pomieszczeniach, wyjrzeć przez okno i niemal dosłownie na własnej skórze przekonać się, czy dane pomieszczenia mu odpowiadają. W rzeczywistości wirtualnej można nawet zarządzać aranżacją pomieszczeń. Prawdopodobnie za kilka lat przed rezerwacją pokoju w hotelu czy w jakimś pensjonacie będziemy mogli przejść się po nim w rzeczywistości wirtualnej. W ten sam sposób zwiedzimy muzea.

 

Kamery działające na potrzeby VR

Do wykonywania takich filmów potrzeba oczywiście specjalnych kamer. Wyglądają jak szklane kule u wróżki. Mają taką formę, by zawsze można było popatrzeć w każdym kierunku.

 

Korzystanie z VR w warunkach domowych

Do obsługi urządzeń rzeczywistości wirtualnej będziemy potrzebowali mocnego komputera z możliwie najlepszym akceleratorem grafiki. Do tego potrzebne jest też pomieszczenie o wielkości 2x2 metry, w którym będzie można zamontować siatkę kreującą wirtualną rzeczywistość i pozwalającą na swobodne poruszanie się. To są warunki wstępne. Teraz potrzebujemy jeszcze samego sprzętu VR, czyli gogli ze słuchawkami i padów lub kontrolerów sterujących. Za jakiś czas sprzęt VR​komputery VR pewnie się zmieszczą w samych goglach, ale jeszcze trochę na to poczekamy. Wtedy dopiero pozbędziemy się kabli.

 

Aplikacje VR

Oprócz sprzętu potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie, by móc świat oglądać, ale także, by móc go tworzyć, na przykład malować lub budować. Już dzisiaj działa wiele tego typu koncepcyjnych rozwiązań nieustannie produkowane są nowe rozwiązania, darmowe i płatne.

 

Kwestia ceny

Na dzisiaj sprzęt do VR jest bardzo drogi, ale rozwój technologii zawsze powoduje spadki cen, które nadejdą też z rozpowszechnieniem się VR.

Z przyjemnością informujemy Państwa o najnowszych nowinkach technologicznych uaktualniając na bieżąco artykuły o najświeższe informacje ze świata nowych technologii, komputerów i Wirtualnej Rzeczywistości. 

kontakt@rynekodnowa.pl